Ocenění
2. místo
V kategorii oděvní a textilní tvorba
Ocenění Českolipský regionální výrobek roku 2021
město Česká Lípa
Kolekce MYM-eco 2020 postoupila do semifinále.
Nominace na cenu za národní studentský design
Univerzita Stanislava Sutnara
Za nejlepší magisterskou práci.
Cena děkana
Fakulty Umění a Designu v Ústí nad Labem
Tvořím s přírodou
Jednoduchost a rafinovanost střihů, společně s přírodními materiály utváří mou vizi dokonalého udržitelného oděvu. Který je nejen šetrný k naší přírodě, ovzduší a vodě ale samozřejmě šetrný k naší pokožce. Etický kodex mě vede dělat svou práci pečlivě, čistě, pomalu a s radostí, jenž oděvům z přírodních materiálů prospívá. V konečné fázi potřebná péče potěší samozřejmě i nositele, neboť mu oděv dodá potřebné sebevědomí a lehkost stát se sám sebou.
Láska k přírodě a k nám samým nás spojuje.
Zmínky
Přehlídka kolekce MYM-2020
Záznam z fashion weeku v Košicích.
https://www.youtube.com/watch?v=fZ8v2HbrrYU&t=530s
Pecha kucha night Liberec 2022
Na téma: Fenomén texti. 20 obrázků a 20 vteřin na každý. Představuji zde v rychlosti problematiku fast fashion a jak přistupuji ke slow fashion ve své tvorbě. Má maličkost v 60té minutě videa jako poslední mluvčí.
https://m.youtube.com/watch?v=qjhR-UAQB-I</p>
Přednáška o udržitelné módě
Přednáška na barcamp platformně pro mladé studenty. Jaký je rozdíl mezi pomalou a udržitelnou módou, jak tvořím své oděvy a jaké používám materiály.
NIE LEN O UDRŽATEĽNEJ MÓDE
Rozhovor pro madeincekoslovakia.sk
https://www.madeincekoslovakia.sk/mym-eco-nie-len-o-udrzatelnej-mode
Zpomalení s MYM-eco
Rozhovor pro platformu udržitelné módy.
MYM-ECO SVOU TVORBOU OBNOVUJE TRADICI ŠITÍ Z PŘÍRODNÍCH MATERIÁLŮ
Povídání o udržitelné módě v rámci magazínu 1012+
Martina Benešová
Co ovlivňuje mou tvorbu a motivuje mě v tom pokračovat?
Vzhledem k tomu, že se věnuji oděvní a textilní tvorbě, je pro mě nedílnou součástí i to, jak ovlivňuje naše životní prostředí v rámci znečišťování vod chemickým barvením tkanin a neuvěřitelně velkého odpadu při vzniku oděvů. Nadměrná produkce a konzumní společnost ve mně vyvolává otázky na téma enviromentálního hospodaření se surovinami, které máme. A šetrnější volbu střihů a použitých materiálů. Ráda bych nastínila novou vizi oblékání, která vede k udržitelnosti, pohodlnosti a hlavně k tomu abychom si jednotlivých oděvních součástí více vážili.
Jaké výrazové prostředky pro svou tvorbu volím nejčastěji?
Začala jsem de-konstrukcí střihů a zpochybňování oděvu tak jak jej chápeme jako spotřební zboží. Poté jsem kritizovala sériovou nadměrnou produkci nadnárodních řetězců. Dnes se ubírám cestou, která mi z výše uvedeného vyplývá. Tvořím eticky, zodpovědně k přírodě, organicky a bez odpadu. Volím materiály jako je bambus, len, konopí, ramie, a organická bavlna.
Jakou úlohu by měla zastávat má díla či projekty pro publikum?
Vzniklé oděvy by měli nabízet a zároveň poskytnout alternativu ke konzumní společnosti. Lidé by měli být lépe informováni o problematice v textilním sektoru a měli by být zodpovědní za svůj nákup. Zpomalit, vážit si přírody, podporovat lokální výrobce a omezit nákup konvenční bavlny. I když to není tak úplně lehké, jsou tu alternativy jiných textilií, které nedevastují přírodní krajinu z důvodu nadměrného zavlažování v místech kde není voda, dále zamoření půdy a podzemních vod kvůli použitým pesticidům a následné zdravotní problémy jak farmářů, okolní zvěři ale v důsledku i budoucím nositelům těchto oděvů. Proto se publiku snažím vysvětlit ekologický dopad druhého největšího průmyslu na světě hned za potravinářským a to je právě tento textilní sektor. Poté se lidé mohou samozřejmě svobodně rozhodnout jakou cestu si zvolí, důležité je však mít na výběr a poskytnout možné dostupné řešení.